Čo by jeden nespravil pre lepšie sedenie

Na začiatku bola len hŕstka nadšených ľudí so zápalom pre vec, dnes sme firma, ktorej produkty môžete nájsť v predajniach po celom Slovensku. Kvalitu našich sedacích súprav preveril už čas, ale aj veľký počet domácností tak u nás, ako i v zahraničí. Naše odhodlanie nepotlačilo ani zložitých 6 rokov získavania vlastného pozemku, vlastnej pôdy pod nohami, a tak sme v roku 1994 mohli konečne začať s výrobou prvých sedacích súprav.

Lepšie sedenie

Na sedacie súpravy sú kladené vysoké nároky. Väčšie ako na mnohé iné kusy nábytku v našich domácnostiach. Nejde totiž len o to, ako nimi vyplniť priestor a už vonkoncom nestačí, aby boli len pekné. Ľudia trávia na nich dosť času, hlavne toho oddychového. Výroba sedacích súprav je tak v prvom rade o tom, ako zabezpečiť komfort, pohodlie a odolnosť voči klasickým záťažiam, s ktorými sa sedačky musia vysporiadať.

Milka

Už od začiatku výroby sme preto dbali predovšetkým na kvalitu, výber vhodných materiálov, precízne prevedenie do detailov a funkčnosť. Idea lepšieho sedenia sa plne odzrkadľuje napríklad v modeli sedacej súpravy Milka, s ktorou v roku 1994 zaznamenávame prvý väčší úspech. Veľký záujem o túto sedaciu súpravu je dôkazom, že sme na dobrej ceste a tiež motiváciou k výrobe ďalších modelov. Pribúdajú Martina, Kamila či Júlia. Do Nemecka vyvážame Rossi.

Inovácie, modernizácia a overené postupy

Pre zákazníka je dôležité pohodlne sa usadiť. Ak chce naša firma napredovať, určite si nemôže len hovieť na vyrábaných sedacích súpravách a očakávať, že si zachová priazeň zákazníkov. Móda sa mení, vyvíjajú sa materiály, technológie a s tým aj preferencie ľudí. Jedna vec sú skúsenosti a overené postupy, druhá vec možnosti, ako robiť všetko ešte lepšie.

V roku 1998 preto ako prví na Slovensku investujeme do CNC frézy na výrobu skeletov (kostier) sedačiek, pretože presnosť konštrukcií je mimoriadne dôležitá. V roku 2002 pribúda k nášmu vybaveniu CNC cutter, rezací stroj na textílie, ktorí k nám chodili obdivovať aj zástupcovia konkurencie.

CNC cutter

Inovácie však nezasiahli len prístroje, ale i priestory a ich vybavenie celkovo. V záujme čo najväčšej sebestačnosti sme v 2001 vybudovali stolársku halu, zrekonštruovali sme všetko od kotolní až po strechy na halách, vystavali sme halu na spracovávanie molitanu. Stavebné i rekonštrukčné práce sme zavŕšili v roku 2010 kolaudáciou.

No a po 23-tich rokoch našej existencie sme stále tu – moderní, úspešní a rovnako zapálení pre prácu ako na začiatku. Dnes už ako stabilná a silná spoločnosť GKT disponujeme 4 výrobnými halami a hrdíme sa mottom „Pre lepšie sedenie”.

Novátorská Klára a Linda hrdinom v čase krízy

Hoci sa mnohé inovácie uskutočnili na poli stavebnom či technologickom, tie hlavné sa týkali sedacích súprav. V roku 2003 vstupujeme na slovenský trh s konštrukciou prvého zabudovaného otočného prvku v rámci sedacej súpravy Klára. Princíp tkvel v tom, že otočením otomanu smerom k trojpohovke a priložením taburetky vzniklo pohodlné lôžko. Viola už patrí síce k nepredajným kúskom, ale stále ju evidujeme ako jeden z najúspešnejších modelov v našej histórii.

Špeciálne miesto v  histórii firmy GKT bude mať navždy aj sedacia súprava Linda, vďaka ktorej sme prekonali hospodársku krízu. Táto kríza na trhu, ktorá prišla s rokom 2008, bola skúškou našej vytrvalosti a odhodlanosti. Vzápätí v roku 2009 prichádza na trh mimoriadne vydarený a úspešný model pohovky s plnohodnotným lôžkom – sofabed Nina, ktorý je výsledkom vývoja a neustáleho zdokonaľovania otočných a rozkladacích mechanizmov. Sofabed je jednoducho ovládateľný systém, pomocou ktorého vytvoríte zo sedačky dokonalé miesto na spanie. V súčasnosti sme najväčším výrobcom týchto modelov na Slovensku.

Nina Sofabed

Hlavne nespať na vavrínoch

Sedacia zostava Lancaster získava v súťaži výrobkov Zväzu spracovateľov dreva SR ocenenie Slovenský výrobok roku 2007. Z Agrokomplexu Nitra si odnáša čalúnená súprava Wanda Cenu veľtrhu Nábytok a bývanie 2008. Pohovka Iveta si užíva pozornosť na 24. medzinárodnom veľtrhu nábytku, bytových doplnkov, designu a architektúry výstavníctva Agrokomplex v Nitre v roku 2014 a získava v kategórii čalúnený nábytok Cenu veľtrhu. Všetky tieto ceny sú pre nás v GKT dôkazom výnimočnosti prevedenia a kvality produktov. Uvedomujeme si však, že síce každá cena niečo potvrdzuje, ale do budúcna nič nezaručuje. Preto sú pre nás poctivá práca, reagovanie na požiadavky trhu a vlastný vývoj základnými piliermi pre lepšie sedenie našich zákazníkov.

Až k dnešnému dňu

Od začiatku výroby prvej sedacej súpravy nám rukami prešli rôzne modely sedačiek, investovali sme do inovácií a do budovania optimálneho pracovného prostredia. Výrobu sme štartovali v garáži, nad pôvodnou montážnou linkou už len krútime hlavou a šijacie stroje Minerva nahradili Dürkopp Adler.

Dnes máme 44 zamestnancov a patríme k popredným výrobcom sedacích súprav na slovenskom trhu. Našou filozofiou je predaj cez obchodných partnerov, preto prevádzkujeme len jednu vlastnú predajňu. Produkty dodávame približne 70 obchodným partnerom na Slovensku a viac ako 20 partnerom v Českej republike. Z neveľkého mesta Topoľčany hrdo vyvážame i do Slovinska, Rakúska, Kazachstanu, Maďarska, Nemecka a Bulharska.

Je pravda, že pracujeme s výdobytkami modernej doby, no čalúnnictvo je manuálna práca, ktorá si vyžaduje zručnosť. V snahe zabezpečiť kvalitu a maximálnu spokojnosť zákazníka neprestajne hľadáme odborný a vyškolený personál, ktorý má chuť podieľať sa na rozvoji i výrobe produktov pre stále lepšie a lepšie sedenie, dostupné širokej verejnosti.

„Veľká vďaka patrí súčasným zamestnancom, ako aj všetkým tým, ktorí sa na zrode a rozvoji našej firmy podieľali. Je to aj ich zásluha, že značka GKT sa stala uznávanou a vyhľadávanou nielen na domácom trhu.”

/ Ing. Gustáv Krchňavý, majiteľ firmy, viceprezident Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky a predseda nábytkárskej sekcie /

Zadajte frázu na vyhľadanie

Čo robíme pre lepšie sedenie